Границите со Грција остануваат затворени и во следните две седмици

Границите со Грција остануваат затворени и во следните две седмици

Одлуките за привремено ограничување на копнените граници со Северна Македонија, Албанија и на Турција, како и за забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, Грција ги продолжи до 30 септември. Станува збор за министерска одлука, која во изминатите месеци се продолжува на секои две седмици. Во однос на копнените граници, ограничувањата, „од превентивни причини за…

Заев утре и задутре во Грција: На конференција на „Економист“ и на работен ручек со Мицотакис

Заев утре и задутре во Грција: На конференција на „Економист“ и на работен ручек со Мицотакис

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев утре и задутре, 15 и 16, септември ќе биде во дводневна работна посета на Грција, каде што ќе учествува на конференција на угледниот магазин „Економист“ и ќе има работен ручек со грчкиот колега Киријакос Мицотакис, соопштија од Владата. Средбата со Мицотакис е на агендата за в среда, а на…

Заев и Битиќи се сретнаа со претседателот на Грчката бизнис асоцијација

Заев и Битиќи се сретнаа со претседателот на Грчката бизнис асоцијација

Премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од заменикот на претседателот на Владата за економски прашања, Фатмир Битиќи, се сретна со Арис Влахос, претседател на Грчката бизнис асоцијација во Скопје и со претставници од Асоцијацијата, во којашто членуваат големите грчки компании, кои работат во државава. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, се изразени честитки…

Формирано Здружение на грчки бизниси во Северна Македонија

Формирано Здружение на грчки бизниси во Северна Македонија

Здружение на грчки бизниси во Северна Македонија е основано во Скопје на 25 јуни 2020. Целите на Здружението се заштита и промоција на економските и професионалните интереси на членовите, како и развој на односите меѓу бизнис заедниците меѓу двете земји. Основачите на Здружението се 16 големи грчки компании во Северна Македонија, а за претседател е избран Арис Влахос, додека…