ГРЧКАТА ФИРМА ППЦ ЌЕ ЈА ГРАДИ ХИДРОЦЕНТРАЛАТА ЧЕБРЕН, ЌЕ ЧИНИ ЕДНА МИЛИЈАРДА ЕВРА

ГРЧКАТА ФИРМА ППЦ ЌЕ ЈА ГРАДИ ХИДРОЦЕНТРАЛАТА ЧЕБРЕН, ЌЕ ЧИНИ ЕДНА МИЛИЈАРДА ЕВРА

Грчката фирма ППЦ – Архиродон ја доби концесијата за користење на водата на Црна Река во Северна Македонија за производство на струја со изградба на хидроелектрични централи, соопшти владината прес-служба, по одржувањето на 185-та седница. Оттаму велат дека е донесена одлука со која се предвидува реализација на најважниот енергетски проект во државата- хидроцентралата Чебрен. Ова…

Димитриос Пасхос е нов Главен извршен директор на ОКТА, Вук Радовиќ назначен за нов Претседател на Одборот на директори на ОКТА

Димитриос Пасхос е нов Главен извршен директор на ОКТА, Вук Радовиќ назначен за нов Претседател на Одборот на директори на ОКТА

Скопје, 21.07.2023 – Одборот на директори на ОКТА АД – Скопје донесе одлука со која го назначи Димитриос Пасхос за нов вршител на должност Извршен член на Одборот на директори и Главен извршен директор на компанијата. Истовремено, досегашниот Главен извршен директор на ОКТА, Вук Радовиќ ја презема функцијата Претседател на Одборот на директори на компанијата. Дополнително, воведена е нова позиција – Заменик Претседател…

Северна Македонија и Грција ќе се поврзат со гасовод

Северна Македонија и Грција ќе се поврзат со гасовод

Договор меѓу владите на Северна Македонија и Грција за изградба на интерконекторот за природен гас беше потпишан од страна на министерот за економија на земјава Крешник Бектеши и грчкиот министер за животна средина и енергија, Костас Скрекас денеска во Атина. Станува збор за проект вреден околу 100 милиони евра, од кои 54 милиони евра се…

Делфи Форумот во Скопје- Среда 23 јуни 2021 година

Делфи Форумот во Скопје- Среда 23 јуни 2021 година

– Економскиот Форум од Делфи, во соработка со Грчка Бизнис Асоцијација од Северна Македонија, во среда, на 23 јуни 2021 година, во хотелот Александар Палас во Скопје го организира Првиот економски Форум во Скопје на тема „Поставувајќи ги темелите за стабилност и просперитет во Северна Македонија“. Целта на Економскиот форум во Скопје е да прерасне…

Владата на Северна Македонија го усвои усогласениот договор за изградба на гасниот интерконектор со Грција

Владата на Северна Македонија го усвои усогласениот договор за изградба на гасниот интерконектор со Грција

Владата на Северна Македонија, на седницата во Вторник, го разгледа и прифати текстот на усогласениот договор за изградба на интерконекцијата за пренос на природен гас Грција – Северна Македонија и го овласти министерот за економија Крешник Бектеши да го потпише овој договор со Владата на Република Грција. Како што посочуваат од владината прес-служба, со овој…

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот грчки амбасадор, Русос Кундурос

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот грчки амбасадор, Русос Кундурос

Претседателот на Северна Македонија ,Стево Пендаровски во Вторник ги прими акредитивните писма на новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Хеленската Република во Република Северна Македонија, Русос Кундурос. На церемонијата, Пендаровски нагласил дека односите меѓу двете земји денес се карактеризираат со пријателство, висок степен на политички дијалог и посветеност на политиката на добрососедство и регионалната соработка….

ЗАЕВ: НА ПОЧЕТОКОТ НА 2021 ГОДИНА ПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА ИНТЕРКОНЕКТОРОТ СО ГРЦИЈА, СЕ ПРИКЛУЧУВАМЕ НА АЛЕКСАНДРОПОЛИС

ЗАЕВ: НА ПОЧЕТОКОТ НА 2021 ГОДИНА ПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА ИНТЕРКОНЕКТОРОТ СО ГРЦИЈА, СЕ ПРИКЛУЧУВАМЕ НА АЛЕКСАНДРОПОЛИС

Премиерот  на Северна Македонија, Зоран Заев, на седницата за пратенички прашања во Собранието, најави дека со донесениот Закон за ГА-МА продолжува со интензивно темпо реализацијата на гасификацијата, како една од најважните стратешки интереси на државата. „По прифаќањето на Законот во Собранието, сите граѓани се сопственици на националниот гасовод, што е огромна придобивка за граѓаните и…

Десет големи компании доставиле понуди за „Чебрен“
|

Десет големи компании доставиле понуди за „Чебрен“

Десет големи светски компании од областа на енергетиката и градежништвото доставија понуди за проектот „Чебрен“ во фазата на претквалификација. Има компании од Грција, Турција, Шпанија, Франција, Австрија, Италија и Кина. Меѓу компаниите кои поднеле понуди се Конзорциум „PPC-Archirodon“ од Грција, Конзорциум Enka-Colin“ од Турција, „EDF“ од Франција, Конзорциум „Cobra-Cobra Hidraulika“ од Шпанија, Конзорциум „Evn –…

Ковачевски: Времено се откажуваме од инвестиции во Белене, се насочуваме кон Александруполис

Ковачевски: Времено се откажуваме од инвестиции во Белене, се насочуваме кон Александруполис

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски вчера обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон инвестиции во гасна електрана во Александруполис. Во видео обраќање на Македонскиот енергетски форум, Ковачевски истакна дека со инвестицијата во Александруполис се очекува да се подобрат перформансите на компанијата во поглед на…

Енергетската соработка во фокусот на разговорите на Битиќи и Франкојанис

Енергетската соработка во фокусот на разговорите на Битиќи и Франкојанис

Енергетското поврзување на Северна Македонија и Грција, како и енергетската соработка меѓу двете земји биле темите за кои вчера, преку видеоконференција, разговарале заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и заменик-шефот на грчката дипломатија Костас Франкојанис.   Од Министерството за надворешни работи на Грција соопштуваат дека на…