Владата на Северна Македонија го усвои усогласениот договор за изградба на гасниот интерконектор со Грција
Новости и настани

Владата на Северна Македонија го усвои усогласениот договор за изградба на гасниот интерконектор со Грција

Владата на Северна Македонија, на седницата во Вторник, го разгледа и прифати текстот на усогласениот договор за изградба на интерконекцијата за пренос на природен гас Грција – Северна Македонија и го овласти министерот за економија Крешник Бектеши да го потпише овој договор со Владата на Република Грција. Како што посочуваат од владината прес-служба, со овој…

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот грчки амбасадор, Русос Кундурос
Новости и настани

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот грчки амбасадор, Русос Кундурос

Претседателот на Северна Македонија ,Стево Пендаровски во Вторник ги прими акредитивните писма на новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Хеленската Република во Република Северна Македонија, Русос Кундурос. На церемонијата, Пендаровски нагласил дека односите меѓу двете земји денес се карактеризираат со пријателство, висок степен на политички дијалог и посветеност на политиката на добрососедство и регионалната соработка….

ЗАЕВ: НА ПОЧЕТОКОТ НА 2021 ГОДИНА ПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА ИНТЕРКОНЕКТОРОТ СО ГРЦИЈА, СЕ ПРИКЛУЧУВАМЕ НА АЛЕКСАНДРОПОЛИС
Новости и настани

ЗАЕВ: НА ПОЧЕТОКОТ НА 2021 ГОДИНА ПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА ИНТЕРКОНЕКТОРОТ СО ГРЦИЈА, СЕ ПРИКЛУЧУВАМЕ НА АЛЕКСАНДРОПОЛИС

Премиерот  на Северна Македонија, Зоран Заев, на седницата за пратенички прашања во Собранието, најави дека со донесениот Закон за ГА-МА продолжува со интензивно темпо реализацијата на гасификацијата, како една од најважните стратешки интереси на државата. „По прифаќањето на Законот во Собранието, сите граѓани се сопственици на националниот гасовод, што е огромна придобивка за граѓаните и…

Десет големи компании доставиле понуди за „Чебрен“
Новости за членови | Новости и настани

Десет големи компании доставиле понуди за „Чебрен“

Десет големи светски компании од областа на енергетиката и градежништвото доставија понуди за проектот „Чебрен“ во фазата на претквалификација. Има компании од Грција, Турција, Шпанија, Франција, Австрија, Италија и Кина. Меѓу компаниите кои поднеле понуди се Конзорциум „PPC-Archirodon“ од Грција, Конзорциум Enka-Colin“ од Турција, „EDF“ од Франција, Конзорциум „Cobra-Cobra Hidraulika“ од Шпанија, Конзорциум „Evn –…

Ковачевски: Времено се откажуваме од инвестиции во Белене, се насочуваме кон Александруполис
Новости и настани

Ковачевски: Времено се откажуваме од инвестиции во Белене, се насочуваме кон Александруполис

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски вчера обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон инвестиции во гасна електрана во Александруполис. Во видео обраќање на Македонскиот енергетски форум, Ковачевски истакна дека со инвестицијата во Александруполис се очекува да се подобрат перформансите на компанијата во поглед на…

Енергетската соработка во фокусот на разговорите на Битиќи и Франкојанис
Новости и настани

Енергетската соработка во фокусот на разговорите на Битиќи и Франкојанис

Енергетското поврзување на Северна Македонија и Грција, како и енергетската соработка меѓу двете земји биле темите за кои вчера, преку видеоконференција, разговарале заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и заменик-шефот на грчката дипломатија Костас Франкојанис.   Од Министерството за надворешни работи на Грција соопштуваат дека на…

Заев од Атина: На зима втора меѓувладина седница на Северна Македонија и Грција
Новости и настани

Заев од Атина: На зима втора меѓувладина седница на Северна Македонија и Грција

Во следните месеци, односно на зима, во зависност од развојот на пандемијата, во Атина ќе се одржи втората меѓувладина седница на Северна Македонија и Грција. Потпишување на договорот за избегнување на двојно оданочување, нешто што веќе со години го бараа бизнисмените, состанок на коморите меѓу двете земји во Скопје за трговските ознаки, соработка во низа…

Остварена средба на раководствата на стопанската комора на македонија и грчката бизнис асоцијација
Новости и настани

Остварена средба на раководствата на стопанската комора на македонија и грчката бизнис асоцијација

Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, оствари работна средба со Арис Влахос, претседавач со Грчката бизнис асоцијација во земјата и Георгиос Ланцас, член на Одборот на Асоцијацијата. Грчката бизнис асоцијација е првата формирана асоцијација на грчки претпријатија во Северна Македонија, основана во Скопје на 26 јуни 2020 година. Целта на делувањето е да…

Границите со Грција остануваат затворени и во следните две седмици
Новости и настани

Границите со Грција остануваат затворени и во следните две седмици

Одлуките за привремено ограничување на копнените граници со Северна Македонија, Албанија и на Турција, како и за забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, Грција ги продолжи до 30 септември. Станува збор за министерска одлука, која во изминатите месеци се продолжува на секои две седмици. Во однос на копнените граници, ограничувањата, „од превентивни причини за…

Заев утре и задутре во Грција: На конференција на „Економист“ и на работен ручек со Мицотакис
Новости и настани

Заев утре и задутре во Грција: На конференција на „Економист“ и на работен ручек со Мицотакис

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев утре и задутре, 15 и 16, септември ќе биде во дводневна работна посета на Грција, каде што ќе учествува на конференција на угледниот магазин „Економист“ и ќе има работен ручек со грчкиот колега Киријакос Мицотакис, соопштија од Владата. Средбата со Мицотакис е на агендата за в среда, а на…