Ковачевски: Времено се откажуваме од инвестиции во Белене, се насочуваме кон Александруполис

Ковачевски: Времено се откажуваме од инвестиции во Белене, се насочуваме кон Александруполис

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски вчера обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон инвестиции во гасна електрана во Александруполис. Во видео обраќање на Македонскиот енергетски форум, Ковачевски истакна дека со инвестицијата во Александруполис се очекува да се подобрат перформансите на компанијата во поглед на…

Поевтина електрична енергија до 30% од ЕДС

Поевтина електрична енергија до 30% од ЕДС

ЕДС, лидер на македонскиот пазар за електрична енергија со најголемо портфолио меѓу трговците и снабдувачите, им нуди на компаниите до 30% поевтина електрична енергија. На следниот линк можете да дознаете за цените што ги нуди ЕДС и како можете лесно и едноставно да добиете електрична енергија од компанијата. EDS Брошура PDF    

Енергетската соработка во фокусот на разговорите на Битиќи и Франкојанис

Енергетската соработка во фокусот на разговорите на Битиќи и Франкојанис

Енергетското поврзување на Северна Македонија и Грција, како и енергетската соработка меѓу двете земји биле темите за кои вчера, преку видеоконференција, разговарале заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и заменик-шефот на грчката дипломатија Костас Франкојанис.   Од Министерството за надворешни работи на Грција соопштуваат дека на…