ОКТА со донација на лаптопи и заштитни маски го поддржа образовниот процес во Општина Илинден

ОКТА со донација на лаптопи и заштитни маски го поддржа образовниот процес во Општина Илинден

ОКТА донираше 30 лаптоп компјутери и 10.000 заштитни маски, со цел да се помогне непреченото одвивање на наставата во основните училишта на територијата на Општина Илинден. Имајќи ги предвид условите во кои ќе се одвива учебната 2020 – 2021 година, компанијата како долгогодишен член на локалната заедница одлучи да ја поддржи општината во напорите за…

„Веро“ почнува хуманитарна донаторска акција за децата од СОС Детско село

„Веро“ почнува хуманитарна донаторска акција за децата од СОС Детско село

Во пресрет на новата учебна година, „Веро“ почнува хуманитарна донаторска акција наменета за децата од СОС Детско село со цел да им овозможи успешен почеток на школската година. Сите потрошувачи во Веро маркетите и Jumbo продавниците може да се вклучат во акцијата и да им помогнат на децата од оваа ранлива категорија, обезбедувајќи им услови…

Пет отсто поврат на средства со American Express во Веро и Џамбо маркети

Пет отсто поврат на средства со American Express во Веро и Џамбо маркети

Се ближи стартот на новата учебна година па за таа цел Силк Роуд Банка АД Скопје во соработка со Веро и Џамбо маркетите започнуваат заедничка промотивна кампања со American Express картичките. Почнувајќи од 1-ви октомври па сѐ до 15-ти октомври, започнува ексклузивна промотивна кампања со American Express картичките издадени од Силк Роуд Банка, во Веро и Џамбо маркетите, каде што сосекоја трансакција во маркетите корисниците на…

ОКТА инсталираше фотоволтаична централа на меѓународното училиште НОВА

ОКТА инсталираше фотоволтаична централа на меѓународното училиште НОВА

ОКТА АД – Скопје и Меѓународното училиште НОВА преку меѓусебна соработка пуштија во употреба две фотоволтаични централи, поставени на покривот на двете згради на училиштето. Централите ќе произведуваат електрична енергија од обновливи извори, од која дел ќе се користи за потребите на училиштето, а остатокот ќе биде наменет за слободниот пазар. Ова е четврта фотоволтаична…

Стопанска банка со поддршка за „Инвеститорски ден“ 18. 9. 2020 година

Стопанска банка со поддршка за „Инвеститорски ден“ 18. 9. 2020 година

Стопанска банка АД – Скопје, како Банка со најдолга традиција на македонскиот пазар, постојано вложува во финансиската едукација и писменост преку посебни активности и кампањи, но и преку секојдневните интеракции со своите клиенти и сограѓани. Оттука, Банката обезбедува безрезервна поддршка и за „Инвеститорскиот ден“ во организација на Македонска берза АД – Скопје, по повод 25 години…

Заев од Атина: На зима втора меѓувладина седница на Северна Македонија и Грција

Заев од Атина: На зима втора меѓувладина седница на Северна Македонија и Грција

Во следните месеци, односно на зима, во зависност од развојот на пандемијата, во Атина ќе се одржи втората меѓувладина седница на Северна Македонија и Грција. Потпишување на договорот за избегнување на двојно оданочување, нешто што веќе со години го бараа бизнисмените, состанок на коморите меѓу двете земји во Скопје за трговските ознаки, соработка во низа…

Остварена средба на раководствата на стопанската комора на македонија и грчката бизнис асоцијација

Остварена средба на раководствата на стопанската комора на македонија и грчката бизнис асоцијација

Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, оствари работна средба со Арис Влахос, претседавач со Грчката бизнис асоцијација во земјата и Георгиос Ланцас, член на Одборот на Асоцијацијата. Грчката бизнис асоцијација е првата формирана асоцијација на грчки претпријатија во Северна Македонија, основана во Скопје на 26 јуни 2020 година. Целта на делувањето е да…

Границите со Грција остануваат затворени и во следните две седмици

Границите со Грција остануваат затворени и во следните две седмици

Одлуките за привремено ограничување на копнените граници со Северна Македонија, Албанија и на Турција, како и за забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, Грција ги продолжи до 30 септември. Станува збор за министерска одлука, која во изминатите месеци се продолжува на секои две седмици. Во однос на копнените граници, ограничувањата, „од превентивни причини за…

Горан Сладиќ – нов генерален директор на Пивара Скопје

Горан Сладиќ – нов генерален директор на Пивара Скопје

Од 1. септември 2020 функцијата генерален директор на Пивара Скопје ја извршува Горан Сладиќ. Тој на оваа позиција доаѓа по Дан Тимотин, кој е унапреден во генерален директор на Coca-Cola HBC за Чешка и Словачка Горан Сладиќ, новиот генерален директор на Пивара Скопје, е искусен менаџер кој ја започнал својата кариера во Coca-Cola HBC во Хрватска во 2003…

Заев утре и задутре во Грција: На конференција на „Економист“ и на работен ручек со Мицотакис

Заев утре и задутре во Грција: На конференција на „Економист“ и на работен ручек со Мицотакис

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев утре и задутре, 15 и 16, септември ќе биде во дводневна работна посета на Грција, каде што ќе учествува на конференција на угледниот магазин „Економист“ и ќе има работен ручек со грчкиот колега Киријакос Мицотакис, соопштија од Владата. Средбата со Мицотакис е на агендата за в среда, а на…